"MSC Asya" - rekordzista w gdyńskim porcie

W piątek ok. godz. 18 do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego zawinął statek "MSC Asya". To największy kontenerowiec w historii gdyńskiego portu. Wybudowany w 2009 roku, w koreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries statek, charakteryzuje się ładownością 9580 TEU. To dużo więcej niż poprzedni rekordzista – "MSC Charleston" (324 metry długości, 8100 TEU ładowności).

Z pewnością nie jest to ostatni rekord wielkości zawijających do Gdyni kontenerowców. W porcie w fazie wstępnej prowadzone są prace zmierzające do powiększenia obrotnicy oraz pogłębienia kanału portowego do 15,5 m. Po negocjacjach, wypracowano porozumienie między Zarządem Portu a Stocznią Marynarki Wojennej, która rezygnuje z tzw. Nabrzeża Gościnnego, co umożliwi realizację tej inwestycji. W tej chwili obrotnice nr 2 i nr 3 usytuowane na wewnętrznych akwenach portu pozwalają na obracanie statków o długości do ok. 320m. Dzięki nowej inwestycji, Gdynia będzie mogła przyjmować statki do 384 m długości, zanurzeniu 15 metrów i ładowności 12 tys. TEU, czyli kontenerowców obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne z wiodącymi portami azjatyckimi.

Jednocześnie Bałtycki Terminal Kontenerowy prowadzi największy program inwestycji lądowych w swojej historii. W jego ramach przeprowadzono m.in. modernizację placów składowych, wdrożono nowoczesne narzędzia informatyczne oraz zakupiono największe w Gdyni suwnice – dwie z nich rozpoczęły pracę w styczniu tego roku, dwie kolejne dostarczone zostały w lipcu.

Podstawowe dane "MSC Asya": długość 336 m; szerokość 45,6 m; zanurzenie 15,5 m; wyporność 153 tys. ton; tonaż 107,8 tys. ton; ładowność 9580 TEU;  Załoga do 40 osób

Fot. Tadeusz Urbaniak ZMPG 


A+  A-