Żeglarska Parada Świętojańska - siódma edycja efektownej imprezy morskiej stanowiącej flagowy element obchodów Święta Morza

Żeglarska Parada Świętojańska organizowana jest już po raz siódmy, jak zawsze przez Pomorski Związek Żeglarski w ramach gdyńskiego Święta Morza. Współorganizatorami są Gdański Ośrodek Sportu i Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni. Pierwsza parada odbyła się w 2017 roku.

Żeglarska Parada Świętojańska - wystartowały zapisy

 

 

W sobotę 24 czerwca 2023 roku odbędzie się Żeglarska Parada Świętojańska. Około setki jachtów przepłynie z Gdyni do Gdańska.

Żeglarska Parada Świętojańska organizowana jest już po raz siódmy, jak zawsze przez Pomorski Związek Żeglarski w ramach gdyńskiego Święta Morza. Współorganizatorami są Gdański Ośrodek Sportu i Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni.

Pierwsza parada odbyła się w 2017 roku.

 

 

  • Trzy pierwsze edycje parady odbywały się późnym wieczorem, już po zapadnięciu zmierzchu, a załogi jachtów podświetlały swoje jednostki i odpalały race, kiedy przepływały wzdłuż gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego i Plaży Śródmieście.

Od 2020 roku parada odbywa się za dnia. W 2021 roku organizatorzy zanotowali rekordową liczbę ponad stu jednostek, biorących udział w paradzie. Brały w niej udział m.in. m. in. żaglowce „Pogoria” i „Dar Młodzieży”. Tegoroczna edycja zaplanowana została na sobotę, 24 czerwca, czyli dokładnie w dniu św. Jana Chrzciciela. Żaglowce i jachty tym razem przepłyną z Gdyni do Gdańska. Organizatorzy mają nadzieję, że jak co roku zgromadzi ona około setki jednostek.

 

O godz. 11 na wysokości plaży miejskiej w Gdyni nastąpi formowanie się jachtów uczestniczących w paradzie. Jej start przewidziano na godz. 12. Jachty z Gdyni popłyną w kierunku Orłowa, Sopotu i Brzeźna, by ok. godz. 16 pojawić się na Motławie. Od godz. 16.30 do 17.30 zaplanowano cumowanie jednostek przy Targu Rybnym w Gdańsku. Od godz. 17.45 przewidziano poczęstunek dla załóg biorących w paradzie i koncert szantowy. Jachty będzie można oglądać przy Targu Rybnym w Gdańsku i okolicach kładek przez Motławę.

 

Więcej informacji o Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej na oficjalnej stronie wydarzenia: 

 

www.zeglarskaparadswietojanska.pl.

Źródło: Tomasz Falba oraz gdynia.pl 


A+  A-